Konkurs
interpretacji wierszy

maj
2014
13

VIII POWIATOWY KONKURS INTERPRETACJI WIERSZY
HALINY POŚWIATOWSKIEJ
"Ogród poezji"
objęty Honorowym Patronatem Dyrektora Delegatury
Kuratorium Oświaty w Katowicach
oraz Prezydenta Miasta Częstochowy


Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zespole szkół im. gen. W. Andersa w Częstochowie we współpracy z Akademią Jana Długosza oraz Muzeum Haliny Poświatowskiej Dom Poezji w Częstochowie ogłasza już po raz ósmy konkurs na najlepszą interpretację wiersza poetki.

Cele konkursu:
- zainteresowanie twórczością Haliny Poświatowskiej, poetki miłości naznaczonej piętnem
   śmierci,
- rozwijanie wrażliwości na poezję i jej świadomy odbiór,
- inspirowanie do twórczej interpretacji tekstu lirycznego,
- aktywizowanie uczniów zdolnych z zainteresowaniami humanistycznymi.

Ocenie jury podlegać będą wszystkie nadesłane prace interpretujące wiersz Haliny Poświatowskiej p.t.: "Urok trybu przypuszczającego". Konkurs pozwala na swobodę wypowiedzi, praca nie musi być klasyczną interpretacją – mile widziane innowacje i indywidualne podejście do tematu.

Prace konkursowe należy nadsyłać w na arkuszu A4 wraz z kartą zgłoszeniową na adres: Zespół Szkół im. gen. W. Andersa, ul. Legionów 58, 42-200 Częstochowa z dopiskiem: Konkurs "Ogród poezji" oraz w formie zapisu elektronicznego na adres ogrod.poezji@op.pl do dnia 30 maja 2014 roku.

Szczegółowe informacje o konkursie i karta zgłoszenia, znajdują się w regulaminie konkursu.

dodała Anita Bawor

Zakończenie roku
szkolnego klas maturalnych

maj
2014
13

Dnia 25.04.2014 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji pożegnania klas maturalnych. W tym roku szkolnym naszą szkołę ukończyły 2 klasy dla młodzieży – 3 A LO i 4 Technikum oraz klasa 3 LO dla Dorosłych (CKU).
Uczniowie klas młodszych przygotowali spektakl słowno-muzyczny oraz kabaret "Lekcja języka polskiego". Absolwenci podziękowali dyrekcji szkoły i nauczycielom za trud włożony w ich edukację oraz szczególną atmosferę w szkole.

dodała Anna Łazarska

Akademicka
Częstochowa

maj
2014
13

Dnia 8 kwietnia 2014r. zorganizowano w naszej szkole spotkanie pt. "Akademicka Częstochowa".

Reprezentanci uczelni wyższych - Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Politechniki Częstochowskiej. Reprezentanci przedstawili kierunki kształcenia, warunki przyjęcia oraz szeroką ofertę zajęć dodatkowych dla przyszłych studentów. Gościem specjalnym był wiceprezydent Jarosław Marszałek, który promował Częstochowę jako akademickie miasto. W trakcie spotkania młodzież miała możliwość zadawania pytań dotyczących studiowania w naszym mieście. Żywa dyskusja wywiązała się na temat szans zatrudnienia dla absolwentów częstochowskich uczelni. Uczniom naszej szkoły przypadła szczególnie do gustu piosenka promująca Politechnikę Częstochowską.

dodała Anna Łazarska

Kapitalna gra

maj
2014
12

9 maja 2014 r. uczniowie klasy 3bc oraz 2a reprezentowali naszą szkołę w grze miejskiej zorganizowanej w ramach obchodów 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Organizatorem gry był Regionalny Ośrodek Funduszu Społecznego w Częstochowie.
Uczestnicy gry mieli za zadanie odszukać w różnych punktach miasta wskazane miejsca a później wykonać czekające tam na nich zadania.
Zabawa rozpoczęła się o godz. 11.00 na Placu Biegańskiego a zakończyła się po 16-tej na Promenadzie Czesława Niemena.
Nasi reprezentanci zdobyli wyróżnienie oraz upominki od organizatorów.

dodała Joanna Paduch

KONKURS
"STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ"

maj
2014
11

W związku z dziesiątą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zachęcam do udziału w ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży „Strzał w dziesiątkę”. Konkurs organizowany jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a głównym celem tegorocznej edycji jest zwiększenie wśród młodych ludzi świadomości zmian, które zaszły w Polsce i Europie w ciągu 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej.

Zadaniem uczniów jest przygotowanie trzyminutowego spotu pokazującego na przykładzie jak zmieniło się ich, bądź znanej im osoby, życie od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej oraz opisanie przygotowanego i zrealizowanego przez siebie projektu. Uczniowie będą musieli umieścić filmik i opis w Internecie.

Konkurs trwa od 1 maja do 10 października 2014 roku. Nagrodzonych zostanie 6 najlepszych prac (I miejsce – tablet, kolejne miejsca – smartfon, wyróżnienia – aparaty cyfrowe).

dodała Dorota Żyła

69 rocznica
zwycięstwa nad faszyzmem

maj
2014
10

8 maja 2014 r. poczet sztandarowy i delegacja uczniów naszej szkoły wzięły udział w uroczystości miejskiej upamiętniającej 69 rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem.
Uczestniczyliśmy w mszy św. polowej na Placu Pamięci Narodowej oraz wysłuchaliśmy Apelu Pamięci w oprawie Kompanii Honorowej Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

dodali uczniowie kl. 1a

Konkurs
"Lekcja wolności"

maj
2014
10

W związku z tym, że Zespół Szkół im. gen. W.Andersa posiada bogate tradycje w krzewieniu patriotyzmu i postawy obywatelskiej ogłaszam konkurs dla uczniów i słuchaczy szkoły pt. "Lekcja wolności – przemiany społeczne na przestrzeni 25 lat" (pierwsze wolne wybory, wstąpienie Polski do UE).

Celem konkursu jest promowanie aktywności młodych ludzi na rzecz innych i wspólnego dobra. Uczestnicząc w ważnych wydarzeniach szkolnych, w zmianach, które mają miejsce w polskim społeczeństwie, społeczności lokalnej i rodzinie młodzież ma możliwość wizualizacji zaobserwowanych przemian jakie dokonały się na przestrzeni 25 lat. W związku z tym ciekawą formą prac jest forma graficzna – plakat lub prezentacja multimedialna. Prace należy przygotować pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów informatycznych do dnia 02.06.2014 r.

Wystawa i pokaz prac nastąpi 4 czerwca 2014r. w Zespole Szkół im. gen. W. Andersa.

dodała p. dyr. Marzena Sierawska

Ogłoszenie

maj
2014
10

Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie wraz z kołem turystycznym "Szarotka" działającym przy ZS im. gen. W. Andersa w Częstochowie zapraszają na wycieczkę w ramach całorocznego rajdu im. Zygmunta Łęskiego.
Wycieczka odbędzie się 01.06.2014 (niedziela) w godzinach 7.30-19.30.
Trasa wycieczki: Ustroń Polana (wyciąg) – Czantoria – Przeł. Beskidek – Wisła Jawornik
Koszt wycieczki 53zł. Dla członków PTTK (którzy posiadają aktualną legitymację) koszt wynosi 40zł. W przypadku młodzieży szkolnej z Częstochowskich szkół (która nie należy do PTTK) koszt wynosi 50zł. Podany koszt obejmuje przejazd autokarem w dwie strony, ubezpieczenie, bilet na przejazd wyciągiem, opłatę za przewodnika. Prowiant i napoje należy sobie zapewnić we własnym zakresie.
Serdecznie zachęcam do skorzystania z wycieczki. Osoby chętne proszę o zgłaszanie się do Agnieszki Śliwowskiej do 19 maja 2015.

dodała Agnieszka Śliwowska

Jurajskie inspiracje
Złoty Potok na majówkę!

maj
2014
6

Jura Krakowsko-Częstochowska to teren pełen atrakcji i turystycznych.
36 km od Częstochowy znajduje się jedna z ciekawszych miejscowości - położony przy Szlaku Orlich Gniazd - Złoty Potok. To tutaj wybrali się z wyprawą słuchacze Agroturystyki. Piesza wędrówka z Janowa przez Złoty Potok i ostatecznie do Bramy Twardowskiego – ukazała wiele atrakcji tego terenu. Wędrówkę rozpoczęliśmy od odwiedzin urokliwego Zespołu Pałacowo-Parkowego, gdzie zwiedzić można Dworek Zygmunta Krasińskiego i Pałac Raczyńskich. Dalej szlak czerwony poprowadził nas nad Staw Amerykan, gdzie corocznie odbywa się „Noc filmowa”, następnie odwiedziliśmy Grotę Niedźwiedzią, a potem już tylko długi spacer przez Rezerwat Parkowe i naszym oczom ukazał się jeden z ciekawszych ostańców Jury – Brama Twardowskiego. Droga powrotna poprowadziła przez urokliwe tereny wywierzysk rzeki Wiercicy. Podsumowując: urocze krajobrazy, ciekawe szlaki turystyczne , a wszystko tak blisko od Częstochowy. Polecamy :-)

dodała Anita Bawor

VII Powiatowy Konkursrs
Informatyczno-Historyczny

maj
2014
6

Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie informuje o przedłużeniu terminu nadsyłania prac na VII Powiatowy Konkurs Informatyczno-Historyczny „Jesteśmy małą Polską, tworzymy Polskę wędrowną” do dnia 19 maja 2014 r.

Celem konkursu jest upowszechnianie losów 2. Korpusu Polskiego oraz jego dowódcy gen. Władysława Andersa.
Technika wykonania: prezentacja multimedialna lub film.

Ogłoszenie wyników nastąpi na początku czerwca 2014 r.

Szczegółowe informacje o konkursie zamieszczone są w regulaminie konkursu.

dodała B. Skrzypczyk

Wyniki
konkursu fotograficznego

kwiecień
2014
28

Na przełomie marca i kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny "Fizyka i chemia w kadrze gimnazjalisty". Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów i cieszył się dużym zainteresowaniem. Celem konkursu była popularyzacja najciekawszych fotografii ukazujących zjawiska fizyczne i chemiczne w przyrodzie, rozwijanie ciekawego hobby - fotografii oraz rozbudzanie i kształtowanie spostrzegawczości. Na konkurs nadesłano 28 zdjęć.
Jury pod przewodnictwem mgr inż. Agnieszki Śliwowskiej i mgr Ewy Łukomskiej po wcześniejszym głosowaniu uczniów z Zespołu Szkół im. gen. W. Andersa wytypowało następujących laureatów:
   I miejsce
MONIKA KRĘCIWILK z Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich
   w Częstochowie za zdjęcie pt. "Dyfuzja"
   II miejsce KLAUDIA SANOCKA z Gimnazjum nr 9 im. Adama Mickiewicza
   w Częstochowie za zdjęcie pt. "W górę"
   III miejsce ALEKSANDRA ZYSKOWSKA z Gimnazjum nr 14 im. Królowej Jadwigi
   w Częstochowie za zdjęcie pt. "Krystalizacja"

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy.

dodała Agnieszka Śliwowska

Projekt
Równy Komiks

kwiecień
2014
16

Zespół Szkół im. gen. W. Andersa uczestniczy w projekcie pt. "Równy Komiks - ogólnopolska kampania na rzecz równego dostępu do zatrudnienia".
Tematem projektu jest przełamywanie stereotypów dotyczących ról kobiet i mężczyzn w rodzinie i na rynku pracy, znaczenie polityki równości szans kobiet i mężczyzn w procesie wyboru ścieżki kształcenia i zawodu oraz upowszechnianie możliwych form godzenia życia rodzinnego i osobistego wśród młodzieży.

dodała p. dyr. Marzena Sierawska

Klasa 2a
i Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy

kwiecień
2014
16

Dnia 14 marca 2014 roku uczniowie klasy IIa , pod opieką pani mgr Doroty Bożek oraz pani mgr Doroty Kucharskiej, udali się na Politechnikę Częstochowską. Klasa miała zaszczyt uczestniczyć w otwarciu 6. Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego. połączonego z pierwszym z czterech planowanych w tym roku spotkań.
Przed rozpoczęciem każdy z uczestników otrzymał koszulkę i indeks, do którego należało wpisać imię i nazwisko. Wewnątrz indeksów widnieją daty i tematy kolejnych wykładów. Przy każdym wykładzie stawiane będą pieczątki. Uczniowie, którzy pojawią się na wszystkich zajęciach, mają szansę zdobyć cenne nagrody - laptopa (od sponsora - firmy Maskpol) lub tabletu (który ufundowała Europoseł p. Małgorzaty Handzlik).
W auli Wydziału Zarządzania zgromadziło się aż 575 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Częstochowy, Myszkowa, Lublińca, Kłobucka i Koniecpola.. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem uczniów. Następnie głos zabrali sponsorzy. Swoją przemowę wygłosił także Prezydent Miasta Częstochowy, zarazem absolwent Politechniki - p. Krzysztof Matyjaszczyk.
Tematem pierwszego wykładu była: „Inżynieria materiałowa we współczesnej energetyce” i wygłoszony on został przez dr hab. inż. Grzegorza Golańskiego, wykładowcę Politechniki Częstochowskiej.
Kolejny wykład, odbył się 11 kwietnia, a jego temat brzmiał „Biznesplan w e-handlu. Jak oszacować koszty i przychody sklepu internetowego” wygłoszony przez dr inż. Tomasz Turek (Wydział Zarządzania).
Przed nami jeszcze dwa wykłady:
16 maja 2014 roku - „Roboty eksploracyjne, poszukiwawcze i kosmiczne”
prowadzący: dr inż. Dawid Cekus (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki)
6 czerwca 2014 roku - „Zaopatrzenie w wodę jako wyzwanie XXI wieku”
prowadzący: dr hab. inż. Maciej Mrowiec prof. PCz (Wydział Inżynierii Środowiska i Biotechnologii)

Później już tylko losowanie nagród!

Galeria zdjęć

dodała Dorota Bożek

Konkurs
Spotkanie z techniką cyfrową

kwiecień
2014
14

9 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbył się powiatowy konkurs pt. "Spotkanie z techniką cyfrową" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy, oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach delegatura w Częstochowie.
Konkurs skierowany był dla uczniów klas gimnazjalnych z Częstochowy i okolic, cieszył się dużym powodzeniem, a zgłosili się uczniowie z następujących szkół: Gimnazjum nr 24 w Częstochowie, Gimnazjum w Kusiętach, Prywatne Gimnazjum Lingwistyczne w Częstochowie, Gimnazjum im. J.Korczaka w Blachowni, Gimnazjum nr 3 w Częstochowie, Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym nr 13 w Częstochowie.
Po uroczystym otwarciu, rozpoczęło się rozwiązywanie testów. Były one dość trudne, wszak ranga imprezy zobowiązuje. Trzeba jednak podkreślić, że uczestnicy poradzili sobie bardzo dobrze z rozwiązywaniem zadań konkursowych.
Spotkanie uświetnili zaproszeni na tę okazję goście: prof. Krystyna Szwajkowska z Akademii Jana Długosza w Częstochowie oraz Pan Robert Poniatowski z drukarni "Imperia Group" w Częstochowie. Zaproszeni goście przygotowali dla uczestników konkursu ciekawe prezentacje związane z tematyką konkursu.
Wyniki konkursu:
   I miejsce Jakub Nabrdalik z Gimnazjum nr3 w Częstochowie
   II miejsce ex aequo Dawid Kapica i Andrzej Perczak z Prywatnego Gimnazjum
   Lingwistycznego w Częstochowie
   III miejsce Mateusz Hadryś z Gimnazjum w Kusiętach

Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy.

dodała Agnieszka Śliwowska

Podziękowanie
za organizację złazu

kwiecień
2014
9

Na ręce p. Dyrektor Marzeny Sierawskiej wpłynęło podziękowanie od Zarządu Regionalnego Oddziału PTTK w Częstochowie w imieniu uczestników VII złazu "Wiośnie na spotkanie", za osobistą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy.

Zarząd PTTK przekazuje również podziękowania: Wicedyrektor Dorocie Jastrzębskiej, p. Anicie Bawor, p. Jolancie Kuli, p. Arlecie Kubicy-Banasiak, p. Renacie Pasiece, p. Kseni Jaros, oraz grupie uczennic i uczniów zaangażowanych w pomoc przy realizacji Złazu.
Szczególne podziękowanie skierowane jest do inicjatorki i organizatorki imprezy p. Agnieszki Śliwowskiej.

dodała Beata Skrzypczyk

Konkurs
plastyczny

kwiecień
2014
3

Zapraszamy naszych uczniów do udziału w konkursie pt. Z Nadzieją… Przy użyciu czarno-białych barw, odzwierciedlających naszą szarą rzeczywistość, podkreślmy jednym akcentem kolorystycznym życie z nadzieją na lepsze jutro, nadzieję w sercu, nadzieję na życie w zdrowiu… Taki rodzaj pracy ma być porównaniem zwyczajności życia i ludzkiego pragnienia, celu, który jest często bardzo odległy dla osoby zmagającej się z nieuleczalną chorobą, np. chorobą nowotworową. A Z Nadzieją… dążymy do tego celu, jakim jest życie.

Cele konkursu:
- wykorzystanie języka sztuki do prowadzenia dialogu społecznego na potrzeby ludzi
   chorych i cierpiących,
- rozwijanie kreatywności i odwagi w wyrażaniu uczuć w stosunku do osób nieuleczalnie
   chorych ,
- kształtowanie postawy otwartości wobec otaczającego świata w aspekcie działalności
   dobroczynnej,
- wyzwalanie wrażliwości i postaw wolontaryjnych,
- prezentowanie i popularyzowanie twórczości plastycznej dzieci i młodzieży propagującej
   idee hospicyjne w kampanii Pola Nadziei.

Na konkurs przyjmowane są prace wykonane na papierze o formacie A4 (210×297mm) w dowolnej technice rysunkowej, graficznej, malarskiej lub mieszanej z uwzględnieniem czarno-białej gamy i akcentu kolorystycznego.

Nadsyłanie prac: do 28 kwietnia 2014 r. na adres Organizatora.


Regulamin konkursu

dodała Anita Dudek

Wiośnie
na spotkanie

marzec
2014
27

22 marca 2014 r odbył się już po raz siódmy Złaz turystyczny "Wiośnie na spotkanie". Impreza organizowany jest corocznie z okazji PIERWSZEGO DNIA WIOSNY przez Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie oraz SKKT PTTK "SZAROTKA" przy CKU w Zespole Szkół im. gen. W. Andersa w Częstochowie, przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta w Częstochowie - Wydziału Kultury Promocji i Sportu.
W tym roku uczestnikami złazu było 12 grup ze Szkolnych Kół Turystycznych PTTK z miasta i regionu. Każda z nich miała za zadanie pokonać pieszą trasę turystyczną - jedną z dwóch do wyboru (10 km i 12 km).

Metą wyprawy był Zespół Szkół im. gen. W. Andersa w Częstochowie. Tutaj na każdego czekały atrakcje w postaci loterii fantowej, konkursów oraz ogniska z pieczeniem kiełbasek. Była też wiejska chata i poczęstunek w postaci chleba ze smalcem, który serwowały uczennice w regionalnych strojach. Niewątpliwą atrakcję stanowił pokaz pierwszej pomocy powypadkowej oraz pokaz gaszenia palącego się samochodu - zaprezentowany przez Ochotnicza Straż Pożarną z Gidel. Strażacy chętnie oprowadzali uczestników złazu po strażackim wozie, tutaj też opowiadali ciekawostki ze swoich zawodowych doświadczeń.

Młodzież bardzo chętnie brała udział w przygotowanych konkursach sportowo-rekreacyjnych oraz w konkursie plastycznym. Każda z grup uczestniczących w Złazie przygotowała konkursową Marzanę, którą oceniono w dwóch kategoriach: „Marzanna ekologiczna” oraz „Marzanna tradycyjna”. Finałem imprezy było wręczenie dyplomów i nagród dla zwycięzców, a następnie uroczyste spalenie w ognisku „złej zimy” – słomianej kukły Marzanny.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok!

dodała Anita Bawor

Konferencja
Stawiamy na rozwój

marzec
2014
26

W dniach 24-25 marca 2014 r. odbyła się konferencja STAWIAMY NA ROZWÓJ - całożyciowe poradnictwo zawodowe / poradnictwo kariery zorganizowana przez Zespół Szkół im. gen. W. Andersa oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie. Pierwszy dzień konferencji odbywał się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy. W drugi dzień uczestnicy przenieśli się do Zespołu Szkół im. gen. W. Andersa by wziąć udział w warsztatach i wystawie plakatów promujących instytucje wspierające rozwój osób dorosłych.

Relację z pierwszego dnia konferencji można obejrzeć na stronie TV Orion.

dodała Beata Skrzypczyk

Konkurs
Ku wolnej Polsce

marzec
2014
26

Z okazji rocznicy powstania Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich – obrońców Tobruku, Szkoła Podstawowa w Bukowskiej Woli wraz z Krajowym Związkiem byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Oddział w Krakowie organizują Konkurs "KU WOLNEJ POLSCE"

Cele konkursu:
- upamiętnienie dążeń wyzwoleńczych Polaków w czasie II wojny światowej,
- przybliżenie codziennego życia żołnierskiego,
- podkreślenie udziału Polaków w walkach na wszystkich frontach II wojny światowej.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, mogą wykonać prace w jednej z dwóch kategorii:
- wywiad z weteranem walk wyzwoleńczych w czasie II Wojny Światowej,
- historia pamiątki z czasów II Wojny Światowej (praca literacka z elementami grafiki).
Prace konkursowe można przesyłać na adres organizatora do dnia 12 maja 2014 r.

dodała Dorota Kucharska

Konkurs
Recytatorski

marzec
2014
26

V Powiatowy Konkurs Recytatorski
"Z głową na karabinie"

Pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy
i dyrektora Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach


Tegoroczna edycja konkursu odbyła się 21 marca. Do rywalizacji przystąpiła wyjątkowo liczna grupa gimnazjalistów - 46 osób z 20 gimnazjów z Częstochowy i okolic. Przybyłych powitała p. Dyrektor Marzena Sierawska. Zaznaczyła, że 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Szczególnie ciepłe słowa powitania zostały skierowane do zasiadającej w komisji konkursowej p. Heleny Kurzak - młodszego ochotnika w Armii gen. Andersa.

Poziom prezentacji konkursowych był bardzo wysoki, więc jury nie miało łatwego zadania. Co najmniej połowa uczestników zasługiwała na nagrody lub wyróżnienia.
I miejsce zajęła Iga Kugiel z Gimnazjum w Witkowicach,
II miejsce - Aleksandra Gurbała z Gimnazjum im. K. Górskiego w Poraju,
III miejsce - Olga Kostecka z Gimnazjum nr 19 im. gen. L. Okulickiego w Częstochowie.
Wyróżnienia otrzymały: Maja Klimek z Gimnazjum nr 9 im. A. Mickiewicza w Częstochowie oraz Martyna Rejczak i Natalia Leszczyńska - obie z Prywatnego Gimnazjum Lingwistycznego w Częstochowie.

Laureatkom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za wspaniałe prezentacje.

Zapraszamy za rok!

Relację z konkursu można obejrzeć na stronie TV Orion.

dodała Dorota Kucharska

VII Powiatowy Konkurs
Informatyczno-Historyczny

marzec
2014
25

Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie ma zaszczyt zaprosić uczniów szkół gimnazjalnych powiatu częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego i lublinie-ckiego do udziału w VII Powiatowym Konkursie Informatyczno-Historycznym

„Jesteśmy małą Polską, tworzymy Polskę wędrowną”


Celem konkursu jest upowszechnianie losów 2. Korpusu Polskiego oraz jego dowódcy gen. Władysława Andersa

Postanowienia regulaminu
1. Temat: „Jesteśmy małą Polską, tworzymy Polskę wędrowną” – losy 2. Korpusu
    Polskiego oraz jego dowódcy gen. Władysława Andersa
2. Technika wykonania: prezentacja multimedialna lub film
3. Uczniowie mogą wykonywać prezentacje indywidualnie
4. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 30 kwietnia 2014 r.

Szczegółowe informacje o konkursie, karta zgłoszenia oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych zamieszczone są w regulaminie konkursu.

dodała B. Skrzypczyk

Konferencja
Stawiamy na rozwój

marzec
2014
22

Zespół Szkół im. gen. W. Andersa oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie organizują konferencję miejską pt.:

STAWIAMY NA ROZWÓJ
Całożyciowe poradnictwo zawodowe/poradnictwo kariery


Termin: 24.03.2014 r., 25.03.2014 r.
Miejsce:
1 dzień: sala UM w Częstochowie,
2 dzień: sale w ZS im. Andersa i CIZ – warsztaty dla uczestników konferencji, wystawa plakatów (banerów) promujących instytucje wspierające rozwój osób dorosłych.

Celem konferencji jest przybliżenie mieszkańcom Częstochowy, w tym pracującym nauczycielom, idei całożyciowego poradnictwa zawodowego. Chodzi o to, aby do świadomości lokalnych mieszkańców dotarło przekonanie, że ze wsparcia doradców zawodowych warto korzystać nie tylko w sytuacji dokonywania wyboru zawodowego lub zmiany w karierze zawodowej, lecz również w innych sytuacjach życiowych związanych, z szeroko pojętym, samorozwojem/samodoskonaleniem. W ramach konferencji zamierzamy pokazać jak różnorodne formy przyjmuje obecnie, formalne i nieformalne, poradnictwo zawodowe, np.: coaching, mentoring, itp.
Konferencja ma też umożliwić pokazanie szerokiego spektrum lokalnej aktywności w ramach poradnictwa zawodowego. Planujemy, aby wzięły w niej udział zarówno placówki reprezentujące MEN jak i Resort Pracy oraz lokalni przedstawiciele tzw. trzeciego sektora.

dodały J. Paduch, K. Ryś

Podziękowanie

marzec
2014
22

Pani Helena Kurzak wręczyła Pani Dyrektor Marzenie Sierawskiej podziękowanie, za zaproszenie na Święto Szkoły, podczas którego wystawiony został montaż słowno-muzyczny "Historia znana i nieznana".

dodała Beata Skrzypczyk

Eliminacje szkolne
Konkursu Kangur

marzec
2014
20

Dzisiaj w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny".
Jest to najbardziej masowa impreza matematyczna na świecie, która wywodzi się z Australii. Wzięliśmy udział w dwóch kategoriach: Junior i Student.

dodała Barbara Gola

Konkurs
Spotkanie z techniką cyfrową

marzec
2014
20

Zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych Częstochowy i okolic do udziału w Konkursie wiedzy technicznej "Spotkanie z techniką cyfrową", organizowanym przez Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa.
Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Cel i założenia konkursu:
-  Poszerzanie zainteresowań informatycznych i technicznych uczniów.
-  Propagowanie wśród gimnazjalistów kształcenia technicznego zawodowego.
-  Pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu informatyki ,fizyki i techniki.
-  Kształcenie umiejętności szybkiego kojarzenia i sprawnego udzielania odpowiedzi.
-  Po konkursie przewidziana jest prelekcja z pokazem właściciela drukarni i agencji
    reklamowej "Imperia Group" p .Roberta Poniatowskiego oraz przedstawicieli
    Politechniki Częstochowskiej związana z tematyką konkursu.

Konkurs jest jednoetapowy, ma formę testu i kilku pytań otwartych z zakresu informatyki, fizyki i techniki.

Konkurs odbędzie się 09.04.2014 r. w Zespole Szkół im. gen. W. Andersa w Częstochowie, ul. Legionów 58 o godzinie 11:00.

Zgłoszenia uczniów prosimy dokonać do dnia 07 kwietnia 2014 r. – dostarczając wypełnioną kartę zgłoszenia do sekretariatu szkoły osobiście, pocztą, faksem (na numer 343619100) lub na adres email: zsleg@edukacja.czestochowa.pl.


REGULAMIN KONKURSU

dodała Agnieszka Śliwowska

Rocznica imienin
Marszałka J. Piłsudskiego

marzec
2014
20

Wczoraj 19 października 2014 r. klasa I TCPG uczestniczyła w uroczystościach miejskich z okazji rocznicy imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po uroczystościach pod pomnikiem przemaszerowaliśmy do Sali Reprezentacyjnej Ratusza Mie4jskiego, gdzie wysłuchaliśmy prelekcji na temat Marszałka J. Piłsudskiego.

dodali uczniowie klasy I

Zapraszamy
na podsumowanie złazu

marzec
2014
17

Zespół Szkół im. gen. W. Andersa zaprasza uczniów gimnazjów i mieszkańców dzielnicy na Dzień Otwarty z podsumowaniem złazu
"Wiośnie na spotkanie".

W programie:
-  pokaz Ochotniczej Jednostki Straży Pożarnej Gidle
-  występ zespołu muzycznego i teatrzyku "Turysta"
-  musztra w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół
    im. gen. W. Andersa
-  konkurencje sportowe
-  ognisko

Zapraszamy 22 marca 2014 r. od godziny 11:30
na plac przed Szkołą - ul. Legionów 58.

dodała Beata Skrzypczyk

Konkurs
Moja Szkolna Tapeta

marzec
2014
17

Zachęcamy uczniów do udziału w Konkursie informatycznym „Moja Szkolna Tapeta” skierowanym do uczniów klas szkół ponadgimnazjalnych, które korzystają z bezpłatnego programu szkolnaTapeta.pl

Zadaniem ucznia jest samodzielne przygotowanie grafiki komputerowej (tapety) w dowolnie wybranym programie graficznym. Wymieniona grafika powinna nawiązywać do jednej z kategorii:
Kategoria I: "Ważna dla mnie kampania społeczna"
Kategoria II: "Tapeta komputerowa mojej szkoły"
Kategoria III: "Ważne dla mnie polskie święto Państwowe (narodowe)"

Prace należy oddawać do 1 kwietnia 2014 r. do nauczycieli informatyki.
Do etapu międzyszkolnego szkoła może zgłosić po 1 tapecie w każdej z kategorii.

Szczegółowe informacje o konkursie i programie szkonaTapeta znajdują się na stronie http://szkolnatapeta.pl.

dodała Beata Skrzypczyk

Konkurs
Spotkanie z techniką cyfrową

marzec
2014
16

Zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych do udziału w Konkursie wiedzy technicznej "Spotkanie z techniką cyfrową", organizowanym przez Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa, który odbędzie się 9 kwietnia 2014 r.
Konkurs został objęty honorowym patronatem Kuratora Oświaty w Katowicach.
Celem Konkursu "Spotkanie z techniką cyfrową" jest poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu fizyki i informatyki oraz rozwijanie kreatywności i zainteresowania techniką cyfrową.

dodała Beata Skrzypczyk

Gawędy historyczne
w Willi Generała

marzec
2014
16

Zapraszamy na spotkanie z historią opowiedzianą przez dr Juliusza Sętowskiego "Życie codzienne Republiki Rakowskiej w latach 1904-1910" w cyklu Gawędy Historyczne w Willi Generała.

Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy, Willa Generała, al. Wolności 30
20 marca 2014 r., godz. 17.30
wstęp wolny

dodała Beata Skrzypczyk

15 rocznica
Przystąpienia Polski do NATO

marzec
2014
9

W związku ze zbliżającą się 15 rocznicą przystąpienia Polski do NATO minister Stanisław Koziej, szef Biura bezpieczeństwa Narodowego zaprasza na uroczystości organizowane 12 marca 2014 r. o godzinie 19:00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
W uroczystościach uczestniczył będzie Prezydent RP Bronisław Komorowski.

dodała Beata Skrzypczyk

Wizyta
w Szkole Straży Pożarnej

marzec
2014
4

W dniu 17 lutego klasa I TCPG pod opieką p. dyrektor Marzeny Sierawskiej i p. A. Hałaczkiewicz uczestniczyła w wycieczce do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Na wstępie uczniowie obejrzeli film, na podstawie którego dowiedzieli się o historii szkoły, bazie dydaktycznej, hotelowej oraz sportowej. Uczniowie zostali również zapoznani z zasadami rekrutacji i wymaganymi kryteriami, które decydują o przyjęciu do szkoły. Następnie nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zasadami informowania straży o zdarzeniach wymagających ich interwencji poprzez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Szczególną atrakcją dla młodzieży były zajęcia szkoleniowe w bazie wozów strażackich.

dodała Anna Hałaczkiewicz

Wyjście
do teatru

marzec
2014
4

W związku z możliwością zorganizowania wyjścia w dniu 06.04.2014 r. na spektakl „Ostra jazda” z dofinansowaniem z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zapraszamy wszystkich uprawnionych (pracowników i emerytów) do deklaracji chęci uczestnictwa w spektaklu.

dodała Arleta Kubica

Projekt edukacyjny
kultura bezpieczeństwa

marzec
2014
3

W naszej szkole realizowany jest projekt edukacyjny "Kultura bezpieczeństwa". Celem programu jest przygotowanie uczniów i słuchaczy do nowego wyzwania jakim jest podjęcie pierwszej pracy. Uczniom przekazane zostaną informacje o bezpieczeństwie pracy i przysługujących prawach, aby w przyszłości mogli uniknąć wypadków oraz potrafili skutecznie zadbać o wyegzekwowanie należnych uprawnień pracowniczych.

dodała Barbara Gola

Dzień otwarty
w naszej szkole

marzec
2014
2

Zapraszamy gimnazjalistów na "Dni Otwarte", które odbędą się 7 i 10 marca 2014 r.

dodała Beata Skrzypczyk

Konkurs
Wiedzy o Wielkiej Brytanii

luty
2014
25

W dniu 24 luty 2014r.został zorganizowany konkurs wewnątrzszkolny na temat wiedzy o Wielkiej Brytanii.
W konkursie z języka angielskiego o nazwie Quiz o Wielkiej Brytanii wzięli udział uczniowie klas II a , III b/c i słuchacze szkoły wieczorowej. Laureatem konkursu został Przemysław Sikora - słuchacz szkoły policealnej TTW, II miejsce zajął Wojciech Ogłuszka z klasy III b/c.
Konkurs przyczynił się do poszerzenia wiedzy o Wielkiej Brytanii.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję i gratuluję zwycięzcom w imieniu swoim i Dyrekcji Szkoły.
Wkrótce zostanie przeprowadzony podobny konkurs na temat wiedzy o USA (już się można przygotowywać).

dodała Anna Bielawny

Szkolenie
Pierwsza pomoc przedmedyczna

luty
2014
25

W dniu 20 lutego 2014r. klasa I TCPG uczestniczyła w szkoleniu „Pierwsza Pomoc Przedmedyczna”. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z aspektami prawnymi i zasadami udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy mieli okazję przećwiczyć resuscytację oddechowo – krążeniową. Szczególnie cenne okazały się ćwiczenia praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Z takimi sytuacjami jak omdlenia, padaczka czy wypadek możemy spotkać się codziennie i od naszej pomocy będzie zależeć czyjeś zdrowie i życie.

dodała Anna Łazarska

Konkurs matematyczny
M@tando

luty
2014
21

Dzisiaj w naszej szkole odbyły się eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego "M@tando".
Szkolny zespół złożony z uczniów klas 1a, 2a, 3bc zmagał się z zadaniami na platformie elearningowej.
Celem konkursu było sprawdzenie kompetencji matematycznych uczniów oraz popularyzacja nauczania matematyki w oparciu o technologie informacyjne.

dodała Barbara Gola

Konkurs fotograficzny
FIZYKA I CHEMIA W KADRZE GIMNAZJALISTY

luty
2014
13

Zespół Szkół im. gen. W. Andersa zaprasza uczniów gimnazjów z Częstochowy do udziału w Konkursie Fotograficznym "FIZYKA I CHEMIA W KADRZE GIMNAZJALISTY".

Przedmiotem konkursu są fotografie, których tematyka wiąże się z podanym tytułem (przykładowo mogą to być zjawiska magnetyczne, odbicie i załamanie światła, drgania, fale, tarcie, krystalizacja w przyrodzie, rdzewienie, substancje chemiczne w kuchni i wiele innych zjawisk, procesów, substancji).

Technika wykonywania fotografii jest dowolna.
Format wywołanej fotografii nie może być mniejszy niż 18x24cm.
Jeden autor może dostarczyć do trzech zdjęć
Jeżeli na fotografii znajduje się wizerunek człowieka, uczestnik przysyłając taką fotografię zapewnia, że osoba której wizerunek znajduje się na zdjęciu wyraziła zgodę na nieodpłatną publikację wizerunku

Prace wykonane zgodnie z wymogami organizatorów należy przekazać osobiście lub przesłać drogą pocztową do dnia 28 marca 2014 r. na adres Zespołu Szkół im. gen. W. Andersa.
Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się w regulaminie konkursu.

REGULAMIN KONKURSU

dodała Agnieszka Śliwowska

IV miejsce
w Konkursie Wojewódzkim

luty
2014
4

Uczeń klasy IIIbc Maciej Pawłowski zajął IV miejsce w finale XII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego "Matematyka w biznesie".

dodała Barbara Gola

strona: 1 | 2 | 3

Lokalizacja

Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa
ul. Targowa 29
42-202 Częstochowa


Wykonanie: Mateusz Ruśkiewicz  Uczeń technikum o specjalności TCPG